RED MALI

Бельгійська вівчарка – хронологія виникнення та розвитку породи

1650 - перша згадка про собак, схожих на сучасних бельгійських вівчарок. У наш час, хоч у це важко повірити, але на території сучасної Бельгії протягом століть вовки становили серйозну загрозу для вівчарства. Захистом від хижаків стали пастуші собаки. Предки сучасних бельгійських вівчарок були тваринами більшими та агресивнішими.

Хоча останнього вовка в Бельгії вбили ще в 1847 р., пастуші собаки все одно залишилися при справі. Тепер вони захищали овець від зграй диких собак.

Кінець XVIII-початок ХІХ ст. - Епоха формування породи. Величезну роль цьому етапі зіграли брати Франц і Луї Хьюгебаерт. Саме Луї Хьюгебаерта (1868-1952 р.р.) називають основоположником породи. Франц Хьюгебаерт у майбутньому стане власником Tjop LOSH 6132 - одним із найважливіших собак породи малинуа.

«З того часу, як велосипед полегшив подорожі, я зайнявся дослідженням найкрасивіших типів вівчарок в районах навколо Малина і на півночі провінції Антверпен. Під час проведення кадастрової ревізії я відвідав усі ферми багатьох округів у провінції. Повсюдно я виявляв той самий тип вівчарки».

Луї Хьюгебаерт

1880 р. – У Брюсселі проводиться міжнародна виставка собак. На суд журі було подано близько тисячі собак. Виставка мала успіх у публіки та продемонструвала різноманітність порід собак у Бельгії. До речі, Бельгія стала першою країною в історії, яка організувала виставку собак (м. Тервюрен, 1847 р).

1882 р. - засновується Королівське товариство святого Х'юберта (Société Royale Saint-Hubert, скорочено - SRSH), що об'єднало ентузіастів собаківництва в Бельгії. Суспільство діє до сьогодні.

1883 - Королівське товариство святого Х'юберта вводить книгу родоводів (LOSH). У наш час родовід LOSH від SRSH, як партнера FCI, вважається офіційним родоводом.

1891 - заснований Клуб бельгійської вівчарки (Club du Chien de Berger Belge). Його засновниками стала група захоплених заводчиків, тренерів та ентузіастів із оточення братів Хьюгебаерт. Вони почали збирати первозданну племінну популяцію та розвивати породу.

«Існують різні типи бельгійських вівчарок. Середній зріст собаки 50-55 см, окремі екземпляри, однак, були висотою 62 см. Кольори та типи вовни різні. У бельгійських вівчарок високо посаджені трикутні стоячі вуха, карі очі, широке чоло, тонка морда, добре розвинені щелепи і довгий хвіст».

М. Вандернікт, головний редактор журналу «Chasse et peche» та директор зоопарків Гента та Дюссельдорфа.

Клуб відразу ж отримав заступництво Товариства Святого Хьюберта. Тісно співпрацюючи з ветеринарними лікарями, представники клубу вивчили всі типи вівчарок у Бельгії. Учасники клубу простежили стан бельгійських вівчарок у країні та умови їхнього розведення. Так було започатковано планове розведення. Почало формуватись однорідне поголів'я, вибраковувалися собаки невідомого походження. Також почали відстежуватись генеалогічні гілки.

Того ж року відбулася перша виставка бельгійських вівчарок. Вона пройшла на території ветеринарного коледжу у Кюрегемі. На виставці було представлено 117 вівчарок.

1892 р. – Загальні збори Клубу бельгійської вівчарки встановлюють стандарт породи. Виділено три варіанти (незалежно від забарвлення): довгошерста, короткошерста та жорсткошерста бельгійські вівчарки. Підставою для стандарту стали роботи професора Адольфа Реля (1849-1907). Порівняльне дослідження професора Реля послужило основою стандарту.

Роль цієї людини у створенні породи бельгійської вівчарки неможливо переоцінити. Він становив портрет ідеального представника породи, розробив фізіологічний стандарт. Адольф Рель показав, що кожну особливість можна пояснити видом життя та використанням тварини. У 1898-1900 р.р. Рель залишався єдиним суддею, здатним оцінювати бельгійських вівчарок.

«Бельгійські вівчарки – собаки розміром з лисицю чи вовка. У них коротка шерсть із рудо-коричневим тигровим забарвленням. Вуха чудово гарні та загострені, відкриті спереду. У цієї породи трикутна та витягнута морда, смоляно-чорний ніс; хвіст у формі піки, що добре носиться і трохи згинається назад на кінчику. На одній із виставок перший приз було присуджено собаці з рідкісним розумом та феноменальним нюхом. Вона виявила хустку, яку господар собаки дав попередньо понюхати, непомітно захований на дно кошика».

Адольф Рель.

Також у 1892 р. проходять змагання різних порід вівчарок з випасання овець. Організаторами виступили Collie Club та Клуб бельгійської вівчарки.

1896 р. – близько чотирьох десятків бельгійських вівчарок відібрано, як найкращих представників породи, для подання комісії Королівського товариства святого Х'юберта. Ключова мета тієї виставки полягала у встановленні трьох варіантів породи (довгошерстих, короткошерстих і жорстокошерстих вівчарок).

1897 р. – народився пес Vos des Polders - короткошерстий, невідомого походження. Йому пощастило стати першою, офіційно зареєстрованою, бельгійською вівчаркою. Собака отримав номер LOSH 5847. Vos des Polders, пов'язаний з дочкою Vos de Laeken, дав життя Dewet, який став справжнім «наріжним каменем» у справі розведення малину.

1899 р. – народився собака Tjop. Він ідеально поєднував у собі всі вимоги Клубу бельгійської вівчарки. Пес був елегантний, гармонійно складний, з гарним глибоким забарвленням.


Основоположники породи

- Є предками собак розплідника «RED MALI» -

team-01

Dewet (Duchenoy, 1901)

LOSH.6466

team-02

Tjop (Opdebeeck, 1899)

LOSH.6132

team-03

Vos des Polders (1897)

LOSH.5847

Цього ж року у місті Гент бельгійських вівчарок вперше застосували на поліцейській службі.

1901 р. – проводиться спеціальна виставка на честь десятої річниці Клубу бельгійської вівчарки. Після довгого періоду підготовки, 1901 року, перших бельгійських вівчарок занесли до родоводу.

1909 – терміни грюнендаль і малинуа починають використовуватися в офіційних каталогах.

1921 р. – Королівське товариство святого Х'юберта відновили діяльність, припинену у Першу світову війну. Відновлюється робота над бельгійською вівчаркою.

1939-1945 р.р. – у роки Другої світової війни нацисти методично вишукували та вилучали у власників усіх придатних для їх цілей собак в окупованій Бельгії. У документах згадується цифра – 6 тис. собак.

Роки Другої світової війни завдали для породи численних втрат. Тільки завдяки неймовірним зусиллям та ентузіазму волонтерів уціліли лише кілька грюнендалей та малинуа. Породу довелося відновлювати майже з нуля. Ось показовий приклад. Абсолютно всіх собак знаменитого поліцейського навчального центру в Генті було конфісковано окупантами. Втрата виявилася настільки сильною, що патрулювання з використанням собак почало проводитися лише з 1979 р. Причому спочатку використовувалися німецькі вівчарки та собаки з притулків. І лише згодом на службу заступили бельгійські вівчарки.

1991 р. – Королівський клуб грюнендалей (Royal Groenendael Club) та Клуб бельгійської вівчарки (Royal Berger Belge Club) оголосили про злиття в клуб Королівський союз клубів бельгійських вівчарок (L'Union Royale des Clubs de Bergers Belges).

Початок ХХІ ст. – своєрідний ренесанс породи. Бельгійські вівчарки повертаються на службу до силових структур, дедалі частіше стають учасниками змагань та виставок. Велику популярність порода набула у США. Більше того – переважна більшість собак, що використовуються у військах спеціального призначення США, – бельгійські вівчарки.

Собаки Герої

2011 р. - собака на прізвисько Каїр супроводжувала бійців під час операції із захоплення Бен Ладена в Пакистані. Каїр десантувався на місце зачистки з вертольота, одягнений у спеціальний жилет із прикріпленим до нього тросом.

Під час служби в Афганістані бойовий пес США на прізвисько Layka був чотириразово поранений супротивником. Незважаючи на свої травми, він все ж таки атакував і придушив стрільця, рятуючи свого провідника та інших членів команди. У ході лікування лікарі змушені були ампутувати передню лапу. Подвиг цього собаки був високо оцінений керівником країни. У 2014 р. його фотографія прикрасила один із найпрестижніших світових журналів.

2019 р. – бельгійська вівчарка брала участь у ліквідації лідера ІДІЛ Абу Бакра аль-Багдаді. Коли той підірвав жилет смертника, собака був поранений. Згодом вона повернулася до ладу. Цікаво, що ці собаки засекречені, хоча її фото опублікував у Твіттері особисто президент Дональд Трамп.

food-img
food-img